Esindusmeeskonna hooaeg läbi, kokkuvõte peatreenerilt

Esindusmeeskonna hooaeg sai oma lõpu esmaspäeval, kui ametlikult anti teada erinevate jalgpalliklubide saatused uueks hooajaks. Sillamäe Kalevi ja FCI kadumine suurest jalgpallist tähendas Santose jaoks seda, et 8. koht Esiliigas seekord üleminekumänge kaasa ei too. Kuidas aga võtab poole hooaja pealt Santose peatreeneri ohjad üle võtnud Janar Sagim?

Janar, kuidas hooajaga rahule saab jääda? 

“Eesti tippliigade hooajad lõppesid küll veidi ootamatult, aga siiski saab mingid järeldused teha. Hooajaga ei saanud kokkuvõttes lõpuni rahule jääda, enne palli mängupanekut märtsi alguses püstitatud eesmärgid olid kindlasti kõrgemad. Arvasingi, et sellel aastal mängivad Esiliiga kõrgete kohtade peale iseseisvad klubid. Samas oli lootus, et sellesse mängu suudab ka sekkuda FC Santos Tartu.”

Kus meil siis tänavu puudu jäi?

“Olukorda objektiivselt analüüsides võib esimese asjana välja tuua mitmete kogenud mängijate loobumise või ka mängukoormuse vähenemise võrreldes hooajaga 2016.  Eriti paistis vähenenud keskmine vanus silma kogenud koosseisuga võistkondade vastu mängides: Maardu, Kalevi vastu ei õnnestunud punkte saada, Kuressaare vastu saime punktid alles viimases omavahelises mängus. Enamus vastased kiidavad küll meie individuaalseid oskuseid ja kiiremat jalgpalli, kuid otsustavatel hetkedel jäävad kas siis enda olukorrad realiseerimata või tulevad kaitses individuaalsed eksimused.”

“Teise suure põhjusena tooksin välja suhteliselt suure varieeruvuse meie koosseisus, eriti just kaitseliinis. Jällegi saab otsida põhjuseid sellest, et oleme noor võistkond. Erinevalt teistest iseseisvatest klubidest Esiliigas oli Santose tuumik 18-19 aastased, kes kõik korraga hakkavad lõpetama kooli, alustavad iseseisva eluga, astuvad ajateenistusse jms. Võrreldes duubelvõistkondadega pole ka asenduste leidmine lihtne ning juba 1-2 (Kutsarev, Kolts, Kartsep, Prans, Vidaja, Joandi) mängija kaotamine võtab võistkonnalt mitmed käigud ära. Hooaja esimeste ja viimaste mängude koosseise vaadates kattub kaitseliinis põhimõtteliselt ainult 1 nimi. See kõik kajastub ka tabelis, kus löödud väravate arvestuses jagame 3. kohta, samas sisse lastud väravate arvestuses oleme tabeli lõpupool.”

(Eelpool mainitud mängijate otsus lõpetada tuleneb ka väljatoodud põhjustel: kooli lõpp ja uue algus, iseseisev elu, ajateenistus, jalgpalli ja tööaja vahel tehtavad valikud jne).

“Kolmas põhjus, mis seotud tugevalt ka kahe eelmisega on vähene stabiilsus. Seda nii hooaja kui ka eraldi mängude lõikes. Mängudes tekivad perioodid, kus mänguplaan erinevatel põhjustel ei tööta: võistkondliku distsipliini osas saab meie sats kindlasti kõvasti juurde panna.”

Ja milles me tänavu head olime?

“Pole halba ilma heata- kindlasti saab välja tuua ka positiivseid tegureid. Mitmed 2000. ja hiljem sündinud noormängijad said võimaluse ennast esiliiga tasandil näidata. Kuna viimases võidukas  liigakohtumises FCI U21 vastu alustas 4 sellist mees põhikoosseisus,  (Luts, Kõivastik, Aus, Õssu) näitab, et tagala on kindlustatud.  Ründeduo Karl Rudolf Õigus ja Alex Meinhard tekitasid peavalu paljudele kaitseliinidele; eriti just hooaja teises pooles läks paremaks ka realiseerimisprotsent. Kui mehed suudavad juurde panna veel distsiplineerituses kaitsefaasis, siis muutuvad ka koondisekutsed igapäevasemaks.  Hooaja teises pooles hüüdnime “Ankur” teeninud kaitsja Märtmaa oli kindlasti väga hea leid, kes keskkaitsja positsioonil uut kindlust lisas. Poolkaitsja Markus Soomets mängis oma tuntud headuses, keskväljale lisandus veel U17 koondislane Joonas Luts. Kui meie keskväljameestele veel musklit ka lisanduks, siis hakkame regulaarselt kogenud ja füüsiliselt tugevate  puntide vastu saama. Meie võistkonnas on vanameistri tiitli välja teeninud alla 30. aastased mängumehed. Ei saa ka alahinnata nende rolli võistkonnas, hea koosluse annab siiski noorte ja vanade sümbioos. Alve, Pluum, Kallandi väljakulolemine andis treenerile lisakäigud juurde.”

Mida arvad Maardu liigavõidust?

“Esiliiga hooajast üldiselt rääkides, siis minu arust parim võistkond kindlasti võitis. Santose raskeimad mängud olid kindlasti Maardu vastu. Omaette fenomen on Esiliiga suurim väravakütt Vitali Gussev, kellega me lõpuks kaitses hakkama ei saanudki. Tema tegutsemisest vastase kolmandikul ja -karistusalas on ka meie ründavatel mängijatel palju õppida.”

Jalgpall südames!